Rośnie liczba wniosków o restrukturyzację firm
Patryk Kruczek z krakowskiej kancelarii Kruczek+Partnerzy powołał się na grudniowy raport firmy analitycznej MGBI, z którego wynika, że w tym roku liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co potwierdza ich rosnącą popularność jako alternatywy dla upadłości. Wstępne dane wskazują, że do końca listopada br. rozpoczęto 4 tys. 117 restrukturyzacji. Daje to niemal pewność, że zostanie przekroczony wynik 4 tys. 130 z ubiegłego roku - podano.
Według raportu, liczba wniosków o restrukturyzację wzrosła średnio o 30 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Prognozy na przyszły rok wskazują na dalszy wzrost o 20–25 proc.
Jak podano, w pierwszej połowie tego roku obserwowano wzrost liczby wniosków o restrukturyzację w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. W styczniu złożono ich 265, o 51 proc. więcej niż rok wcześniej, a w lipcu – 300, o 50 proc. więcej. W październiku liczba wniosków wzrosła o 26 proc., do rekordowych 365. Dane z Krajowego Rejestru Zadłużonych pokazują, że w okresie styczeń-listopad 2024 r. zarejestrowano 3 tys. 78 wniosków, podczas gdy w całym 2023 r. było ich 2 tys. 784.
„Restrukturyzacja staje się kluczowym narzędziem w zapobieganiu upadłości firm, co pokazują dane z raportu MGBI” - ocenił Kruczek. Według niego w tym roku liczba wniosków o ogłoszenie upadłości utrzymała się na stabilnym poziomie, a w niektórych miesiącach spadała.
W listopadzie br. liczba złożonych wniosków o upadłość była najniższa w skali roku – 122. „Stabilizacja wynika z większej świadomości przedsiębiorców, którzy coraz częściej decydują się na działania naprawcze jeszcze przed pogorszeniem sytuacji finansowej” - wskazał prawnik.
Przedstawiciele kancelarii prognozują dalszy wzrost liczby restrukturyzacji w 2025 roku na poziomie 20–25 proc. To efekt rosnącej świadomości przedsiębiorców oraz udoskonalania procedur restrukturyzacyjnych w Polsce – wskazują. (PAP)
rgr/ pad/