reklama
30 lipiec 2020

Rusza V edycja kampanii BohaterON - włącz historię

Rusza V edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię. W tym roku wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc. To nie wszystko. Będzie można docenić też tych, którzy pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię Polski XX wieku w ramach II edycji Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.
REKLAMA
Pamięć – Edukacja – Pomoc – to dziś trzy obszary kampanii BohaterON – włącz historię! Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów „bohater” i „ON” (ang. włączyć), z jednej strony ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, a z drugiej – promocję historii Polski XX wieku. Organizatorzy dają wszystkim możliwość okazania pamięci indywidualnej o Powstaniu Warszawskim, przekazywaną Bohaterom tamtych dni w formie kartek. Włączają przez to do społecznej świadomości ten element historii poprzez nawiązanie bezpośredniego kontaktu z uczestnikami walki o Warszawę. Sukces minionych edycji projektu to ponad 830 tys. kartek wysłanych do bohaterów od nadawców z Polski oraz całego świata.

Pokaż, że pamiętasz i wspierasz

Tworzymy wspólnotę, która pamięta o Powstańcach nie tylko „od święta”. Przez cały rok zespół BohaterON angażuje się w pomoc bezpośrednią skierowaną do bohaterów walki o stolicę. Pomaga w codziennych obowiązkach, koordynuje pomoc medyczną i opiekę pielęgniarską, dowozi obiady, dostarcza zakupy. Wspiera materialnie tych, którzy tego potrzebują. W ramach akcji „Ochronna paczka dla Powstańca”, dzięki wsparciu PKN Orlen, przygotował 1400 przesyłek zawierających środki ochrony osobistej. W tym roku każdy, kto chce uhonorować uczestników walk o stolicę, może również pomóc dzięki odpłatnej kartce online, która w formie drukowanej trafi do Powstańców.

W tym roku zrezygnowaliśmy z zachęty do wysyłania własnoręcznie robionych pocztówek czy listów, co jest podyktowane dwoma powodami. Odręczna korespondencja była wyjątkowa i bardzo angażująca dla naszych Bohaterów.

Listy i widokówki docierały do Powstańców nie tylko z całej Polski, ale i ze świata. Z pewnością dają Powstańcom mnóstwo radości, o czym świadczy fakt, że na te wszystkie wiadomości starają się osobiście odpisywać. Sprawia im to coraz więcej trudności a więc żeby nie robić im przykrości, że nie są w stanie skierować do wszystkich odpowiedzi, postanowiliśmy zmienić formułę akcji. Pozostawiamy możliwość wysyłania kartek do bohaterów powstania od pacjentów szpitali. Myślę, że to ich wzajemne wsparcie jest niezwykle ważne. To w szpitalach zaczynaliśmy naszą akcję 6 lat temu.

W tym roku uruchamiamy kartkę, która pomaga. Za pośrednictwem naszej strony internetowej można wysłać kilka słów do bohaterów PW. Stworzyliśmy wzory płatnych kartek do wyboru, są dostępne na www.BohaterON.pl. Pocztówkę można wysłać odpłatnie w kwocie 10, 50 lub 100 zł. Zdecydowaliśmy się na zmianę dotychczasowej formy pisania i wysyłania kartek, ponieważ potrzeby związane ze wsparciem naszych bohaterów rosną z roku na rok, a my chcemy wesprzeć każdego, kto takiej pomocy potrzebuje, czy też będzie potrzebował.– wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka projektu BohaterON - włącz historię.

25 słów o wielkiej mocy

Pocztówki do Powstańca można wysyłać za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl od 1 sierpnia do 2 października.

Na kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez Internet pocztówki zostaną wydrukowane (forma wydruku zależy od nominału przypisanego do wybranej kartki) i po zakończeniu akcji przekazane adresatom w formie tradycyjnej.

W dzisiejszych czasach ważna jest pamięć, dbanie o przekazywanie naszej historii kolejnym pokoleniom, ale równie istotna jest pomoc dla tych, którzy tak wiele poświęcili dla pokolenia swoich wnuków, prawnuków czy też praprawnuków.

Wiemy jak cenna dla Powstańców Warszawskich jest świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji - mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON - włącz historię! – dlatego zrodziła się idea odpłatnej kartki; po to, aby kontynuować dialog międzypokoleniowy, ale też po to, aby każdy z nas miał możliwość ofiarowania czegoś od siebie. Zachęcamy do pozostawiania swojego numeru telefonu – nie tylko adresu – to sugestia Powstańców – dziś jest im już dużo łatwiej oddzwonić do nadawców, co robią bardzo chętnie.  – tłumaczy Łesiuk-Krajewska.

#pseudonimchallenge

By zaktywizować i zachęcić Internautów do wysyłania kartki, która również pomaga Powstańcom, równo ze startem kampanii informacyjnej - startuje #pseudonimchallenge. Ambasadorzy, zaprzyjaźnieni z projektem influencerzy, muzycy, dziennikarze a nawet politycy, rzucą wyzwanie o nadawanie sobie pseudonimu. Nominować można będzie trzy dowolnie wybrane osoby, z kręgu znajomych lub z pierwszych stron gazet. Gra, to zachęta do zapoznania się z pseudonimami Powstańców Warszawskich i ich indywidualnych historii. Nominujący mobilizuje do sprawdzenia, odszukania i przeczytania informacji na temat pseudonimów jakich używali i używają uczestnicy powstania. Działanie polegać będzie na wysyłce kartki online, wymyśleniu swojego pseudonimu, zapisaniu go na kartce i zamieszczeniu własnej fotografii z pseudonimem w social mediach, nominując jednocześnie kolejne 3 osoby – używając #pseudonimchallenge #kartkadlapowstańca #BohaterON. Kreatywne podejście do #pseudonimchallenge jest wartością dodaną do głównego założenia challeng’u, czyli mobilizowania Internautów do wysyłania Powstańcom kartek, a co za tym idzie również wsparcia materialnego.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich

Sukces pierwszej edycji Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich a więc ponad 200 zgłoszeń, możliwość wyłaniania zwycięzców spośród niezwykle ambitnych projektów, docenianie wartych naśladowania ludzi i świadomość, że takich ludzi, instytucji i inicjatyw jest więcej - upewniło organizatorów w przekonaniu, że warto z rozdawania nagród zrobić tradycję.

Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie w prowadzeniu projektów o tematyce historycznej, by wyróżnić tych, którzy już działają oraz zmotywować innych do realizowania podobnych inicjatyw. Ustanowiliśmy nagrodę – BohaterONy, która nosi imię Powstańców Warszawskich nie tylko dlatego, że chcieliśmy uhonorować naszych bohaterów z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania, ale również dlatego, że są oni pokoleniem Kolumbów, od którego możemy uczyć się miłości do ojczyzny, szacunku do historii i podtrzymywania pamięci o wydarzeniach sprzed lat. Jest jeszcze wiele do opowiedzenia i my, naszą nagrodą, chcemy do tego zachęcić. – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Pomysłodawczyni Nagrody BohaterONy. - Po ubiegłorocznej gali wręczenia nagród, statuetka BohaterONa została nazwana „Polskim Historycznym Oscarem– dodaje z uśmiechem Łesiuk – Krajewska.

Nagroda BohaterONy 2020 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii – instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz – wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Na podstawie oddanych przez nią głosów zostaną przyznane Złote, Srebrne i Brązowe BohaterONy.

Udział w wyborze laureatów będą mieli również internauci, którzy w wyniku głosowania za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności.

Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba – wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od 1 do 31 sierpnia. Później, od 14 września do 14 października br. będzie można zagłosować na nominowanych poprzez stronę bohateron.pl. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu raz dziennie na jednego Nominowanego w każdej z kategorii.

Chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski: społeczników, pasjonatów, – wszystkich, którzy swoim zapałem i kreatywnością sprawiają, że historia jest dla nas ciekawsza i staje się naprawdę nasza. Zależy nam na tym, aby pokazać, że historię powinniśmy pielęgnować i opowiadać sami, ponieważ inni mogą to zrobić za nas. Na potrzeby kampanii stworzyliśmy spot, który oprócz informowania o Nagrodzie ma zadanie edukacyjne. Składa się ze scen nawiązujących do ważnych dla naszej historii wydarzeń. Dostrzeżemy w nim symbole, które są częścią historii naszego kraju. Symbole, które są osadzone w różnych miejscach, okolicznościach, realiach i czasie. Jednak wszystkie sceny łączy troska o historię, chęć pielęgnowania jej, nawet jeżeli jest bolesna i trudna. Pokazujemy, że pamiętamy. Do współpracy przy spocie zaprosiliśmy wspaniałe grono polskich aktorek i aktorów – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

W promocję kampanii włączyli się znani polscy aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Maciej Musiał, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Bujakiewicz, Małgorzata Kożuchowska oraz Michał Czernecki. Wszyscy wystąpili w spocie promującym akcję.

W tegorocznej edycji kampanii odeszliśmy od motywu „Czasu honoru”, choć to właśnie aktorzy m.in. z tego serialu wcielili się w postaci prezentujące ważne historycznie wydarzenia. Mamy szczęście pracować od lat z tymi samymi ambasadorami akcji: z Agnieszką, Antkiem, Maćkiem, Magdą i Maciejem. W tym roku w pełnym wymiarze dołączyli do nas Olga, Kasia, Karolina, Małgosia i Michał. Każdy z nich miał do odegrania znaczącą rolę w spocie. Prezentowali wydarzenia, miejsca lub osoby, które każdy z nas powinien znać chociażby z lekcji historii. Nasz projekt propaguje wiedzę historyczną i pomaga zrozumieć, dostrzec wartości jakie te historie ze sobą niosą. Jesteśmy bardzo dumni, że w spocie wystąpił Pan Władysław Rosiński ps. „Zapałka”, Powstaniec Warszawski, który w dniu  swoich urodzin znów miał okazję wcielić się w rolę swojego życia, w rolę powstańca patrzącego z dumą na efekty pracy młodych pokoleń.– tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Lektorem w spocie jest Małgorzata Kożuchowska, która w tym roku dołączyła do grona Ambasadorów kampanii i została Członkiem Kapituły Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzyżów
4.8°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzyżowie

kiedy
2025-08-14 15:00
miejsce
Polana, Wysoka Strzyżowska, Wysoka...
wstęp biletowany