reklama
kategoria: Dziecko
1 czerwiec 2023

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

zdjęcie: Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat / pixabay/1468002
Od zaledwie 70 lat w Polsce obchodzi się Dzień Dziecka, choć wydaje się, że towarzyszy ludziom od niepamiętnych czasów.
REKLAMA
To właśnie dzięki działalności The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa), Dzień Dziecka obchodzony jest niezmiennie 1 czerwca w Polsce od 1952 roku. Celem tego święta było uświadomienie dorosłym, że prawa dzieci powinny być szanowane na całym świecie, a młode istoty nie powinny być zaangażowane w wojny, cierpieć głodu ani doznawać krzywdy. Poznaj historię tego szczególnego dnia, który przynosi radość każdemu dziecku!

Dzień Dziecka - daty

Historia oficjalnego Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku, ale warto wspomnieć, że w Chinach to święto zostało ustanowione już w 1926 roku. Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych krajach świata, jednak daty nie zawsze są identyczne. W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i Polska, Dzień Dziecka przypada 1 czerwca. W Turcji dzieci świętują go 23 kwietnia, w tym samym dniu co Narodowe Święto Niepodległości. W Niemczech daty obchodzenia Dnia Dziecka są związane z ich skomplikowaną historią: w RFN obchodzono je 20 września, zaś w NRD 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dzień Dziecka w Niemczech przypada 20 września, ale wielu ludzi wciąż świętuje go 1 czerwca. Francja, Włochy i Japonia mają nieco inne tradycje. We Francji i we Włoszech, 6 stycznia (święto Trzech Króli) obchodzi się Dzień Rodziny. Od 1948 roku oficjalnym Dniem Dziecka w Japonii jest 5 maja, ale nieoficjalnie Japończycy obchodzą Dzień Chłopca właśnie 5 maja, natomiast Dzień Dziewczynki obchodzi się 3 marca.

Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:
  • w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
  • w Australii na czwartą środę października,
  • na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.
W Polsce oraz innych byłych państwach socjalistycznych od 1950 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka, który przypada 1 czerwca. Pierwsze obchody tego dnia były związane z akcją zbierania podpisów pod Apelem Sztokholmskim. Od 1952 roku stał się on regularnym świętem. Inicjatorem tego święta był związek o nazwie International Union for Protection of Childhood, którego celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 roku w Warszawie odbywa się Sejm Dzieci i Młodzieży w ramach obchodów tego dnia.
Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często organizuje się dzień sportu, w tym międzyklasowe rozgrywki sportowe.

Pierwszy Dzień Dziecka

Droga od uznania dzieciństwa jako ważnego okresu w ludzkim życiu do obchodzenia oficjalnego święta była długa i trwała wiele lat. Faktycznie, dopiero w 1925 roku miały miejsce pierwsze obchody przypominające Dzień Dziecka. W Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, podczas której oficjalnie ogłoszono Międzynarodowy Dzień Dzieci.

Jednak już wcześniej pojawiały się inicjatywy oddolne, które miały na celu upamiętnienie najmłodszych. Na przykład w 1857 roku amerykański pastor Charles Leonard ustanowił Dzień Róży (później przemianowany na Kwiatową Niedzielę, a ostatecznie na Dzień Dzieci). Obchodzono go w drugą niedzielę czerwca i obejmował specjalną mszę dla dzieci. Podobne obchody miały miejsce również w Polsce. Już w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem zorganizowano pierwsze Święto Dziecka. W dniu 22 września dzieci uczestniczyły w specjalnej mszy, a potem w szkolnych akademiach, wycieczkach i zabawach. Otrzymywały również słodycze w prezencie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzyżów
5.7°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzyżowie

kiedy
2025-02-15 17:00
miejsce
Dom Kultury Sokół, Strzyżów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-08-14 15:00
miejsce
Polana, Wysoka Strzyżowska, Wysoka...
wstęp biletowany