Ponad 100 tys. paczek dziennie przed świętami w sortowni Poczty Polskiej w Zabrzu
Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej w Zabrzu to miejsce, do którego rocznie trafia ok. 18 mln paczek, 460 mln listów oraz 250 tys. przesyłek paletowych.
"We wtorek obsłużyliśmy ponad 100 tys. paczek i prawie milion listów dziennie. Jeśli chodzi o paczki, to wzrost nawet o 30-40 proc." - powiedział dyrektor Regionu Logistyki Południe Poczty Polskiej Robert Szpinda.
Wskazał, że to "przedświąteczny szczyt", do którego sortownia była przygotowywana od września. Został ułożony specjalny harmonogram pracy z dodatkowymi kursami, aby terminowo dostarczyć wszystkie przesyłki.
"Codziennie mamy ponad 100 dużych tirów, które przyjeżdżają i odjeżdżają. Do tego ponad 100 mniejszych samochodów, które zabierają przesyłki lokalne" - poinformował Robert Szpinda.
Sorter Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego w Zabrzu może obsłużyć 12,8 tys. paczek na godzinę. Całkowita długość transporterów to 398 m. Dostarczone do sortowni paczki trafiają na jego taśmy, gdzie są automatycznie ważone, mierzone i skanowane. Następnie maszyna odstawia je w miejsca wyznaczone dla konkretnych rejonów, do których są zaadresowane.
Zabrzańska sortownia posiada także dwa sortery listów. Wydajność każdego z nich to 50 tys. listów na godzinę.
"Mamy plan transformacji naszej firmy i chcemy bardzo skutecznie zawalczyć o rynek paczkowy (...). Zamierzamy zainwestować w mniejsze sortownie, żeby szybciej wydzielać przesyłki. A także zainwestować w naszą flotę - tak naprawdę zlikwidować dług technologiczny, którego mamy świadomość" - wyjaśnił Robert Szpinda.
W Węźle Ekspedycyjno-Rozdzielczym w Zabrzu Poczta Polska zatrudnia ok. 550 osób. Hala operacyjno-magazynowa mierzy 26,8 tys. m kw. Możliwy jest tam jednoczesny załadunek i rozładunek 46 samochodów.
Sortownia została otwarta w 2008 r. Obecnie używane sortery listów uruchomiono w 2014 r., a sorter paczek w 2018 r. Robert Szpinda poinformował, że w 2023 r. sortownia przeszła z ogrzewania gazowego na ogrzewanie systemowe, zamontowano także panele fotowoltaiczne, co w sumie przełożyło się na ok. 2,8 mln zł oszczędności rocznie.
Region Logistyki Południe Poczty Polskiej ma cztery węzły ekspedycyjno-rozdzielcze, które obsługują pięć województw: małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
Poczta Polska w całym kraju obsługuje 15 mln adresów. Zatrudnia w terenie 24 tys. listonoszy i kurierów, którzy codziennie dostarczają 4 mln przesyłek.(PAP)
pato/ jann/